Navigation



HR Business Partneren (Certificering)

Et udviklingsprogram for dig, som vil styrke din forretningsmæssige HR rolle. Efter gennemført forløb og bestået eksamen bliver du certificeret som CfL HR Business Partner

  • 1. maj 2012, kl. 09:00 - 26. juni 2012, kl. 16:30
  • Modul 1: 1. maj 2012 Modul 2: 10. - 11. maj 2012 Modul 3: 29. - 31. maj 2012 (Internat) Modul 4: 25. - 26. juni 2012
  • Varighed: 1 + 2 + 3 + 2 dage

Form: Kursus

Pris:

Medlemmer: kr. 49.500,-
Andre: kr. 55.000,-

Prisen inkluderer forplejning og materialer, men er ekskl. moms.

Afholdelsessted:

CfL København (modul 1, 2 og 4) og Grand Park i Korsør (modul 3)

Underviser:

Peter Leth eller Karsten Bonde

Programmet er designet til at styrke din rolle som en HR Business Partner, der ved at rådgive og støtte ledelsen i eksekvering af strategier og i at ’sætte det rigtige hold’, bidrager med værdi til forretningen. Du lærer at bruge en række værktøjer, som giver dig indsigt i og forståelse for sammenhæng mellem din organisations strategi, forretning og HR.

Ved at arbejde med en konkret case i din organisation får du mulighed for at afprøve et eller flere af de værktøjer, du lærer at kende i løbet af programmet, samtidig med at du får løst konkrete udfordringer derhjemme. I tillæg får du mulighed for at danne netværk med andre deltagere på holdet. Her vil du både kunne øse af din erfaring og få andre vinkler og perspektiver på din HR-hverdag og -rolle.

Dit udbytte

Du lærer at forstå din organisations forretningsstrategier og de organisatoriske nøgletal og oversætte dem til HR-strategi og konkrete HR-indsatser som fx strategisk workforce planning og holdningsmobilisering.

På programmet diskuterer vi løbende HR-partnerrollen og partnerskabets dynamik, og du får viden om forskellige relevante værktøjer og perspektiver:

  • Rollen som HR Business Partner 
  • Forstå din virksomhed: Organisatoriske nøgletal
  • Fra forretnings- til HR-strategi 
  • Grundig indsigt i Leadership Pipeline som fundament for lederudvikling
  • Organisationsdesign
  • Workforce Planning, Talent Management og strategisk rekruttering
  • Sparring og coaching af ledere 
  • Holdningsmobilisering og forandring
  • HR Kommunikation
  • HR, en forretning i forretningen. Intern afregning eller outsourcing?
  • HR-mål og -resultater. Introdukion til CfL’s  test- og surveykoncepter

Deltagere

Du er fortrolig med en stor del af HR-paletten fra rekruttering over organisations- og medarbejderudvikling til ressourceoptimering. Du har højst sandsynligt allerede haft berøring med rollen som HR Business Partner, HR Partner, og du kender sikkert også allerede jobbet som HR-konsulent. 

Yderligere information

For yderligere information - Klik her.

Se også

HR-Partneren som coach
Situationsbestemt Ledelse® II (Certificering)
HR Udviklingskonsulenten / HRD Konsulenten (Certificering) 

  • Bemærk at modul 3 afholdes som internat, hvilket er inkl. i prisen.
  • Virksomhedsinterne forløb
    Hvis I kan sammensætte et hold med deltagere fra egen virksomhed, kan vi lave et målrettet forløb specielt til jer.
Tilmelding til arrangement

Tilmelding til arrangement

Når du tilmelder dig, modtager du samtidig elektronisk information om fremtidige arrangementer i CfL Center for Ledelse.

Tilmeldingen er underlagt CfLs forretningsbetingelser

Felter markeret med (*), skal udfyldes