Strategien går hen over hovedet på medarbejderne
Indikation fra CfL Center for Ledelse viser, at kun 4% af de danske virksomheder involverer medarbejderne i strategiarbejdet. Til gengæld mener 56% af de samme respondenter, at involvering af organisationen er afgørende for strategiudviklingen.
- 24. maj 2006, kl. 10:45
- Placeret i kategorien Strategi
- Type: Analyser og undersøgelser
Strategi vigtigere end nogensinde før
I en tid, hvor forandringer er noget nær den eneste konstant, er de danske virksomheders evne til at agere strategisk målrettet og fleksibelt vigtigere end nogensinde før. Og CfL Center for Ledelse's indikation afslører da også, at de danske virksomheder tager den strategiske udfordring meget alvorligt.
For mere end 88% af de adspurgte virksomheder angiver, at de i høj grad eller nogen grad arbejder struktureret og systematisk med strategi. Og knap 80% har øget deres strategiarbejde de senere år. Til gengæld sker det som regel i et lukket kredsløb internt i virksomheden, for 65% afslører, at de kun i ringe grad eller slet ikke anvender eksterne rådgivere i forbindelse med strategiudvikling, og endnu flere (76%) fravælger ekstern bistand helt eller delvist i forbindelse med implementering.
"Ingen dansk virksomhed kan smyge sig udenom at arbejde med strategi i dag, hvor ikke mindst globaliseringen medfører øgede krav til omstillingsevne, kompetencer samt evnen til at forudsige og agere på strategiske risici og usikkerheder," fortsætter Christina Nüssler. "De danske virksomheder er nødt til at have 'svar på tiltale' parat, når og hvis markedsforudsætningerne skifter. Jo mere komplekst et marked virksomhederne befinder sig på, jo mere nuanceret skal strategiarbejdet være."
Strategiske fravalg mindsker risiko
Mange virksomheder har et to-dimensionelt udgangspunkt for arbejdet med strategi ud fra det, man kunne kalde interne, håndfaste elementer som f.eks. virksomhedens egne trossystemer: det virksomheden vil og tror på (vision, mission, værdier mv.) samt et diagnostisk kontrolsystem: det virksomheden vil vide og måler på (eksempelvis udtrykt i Balanced Scorecard).
Men for at strategien skal have tilstrækkelig ballast og levedygtighed i relation til et globaliseret og komplekst marked, så er det nødvendigt at arbejde i detaljen med yderligere to dimensioner og inddrage mere flygtige og uhåndgribelige faktorer som strategisk usikkerhed (trusler og muligheder) og strategiske fravalg - det virksomheden ikke vil og bevidst fravælger.
"Det er selvfølgelig svært at forholde sig til og arbejde med det, man ikke ved. Men det er særligt i definitionen af de strategiske fravalg, at virksomhederne ruster sig til fremtiden," siger Christina Nüssler. "For det er fravalgene, der reducerer de potentielle risici og usikkerheder - og indikationen bekræfter, at det også kan ses på bundlinjen."
Derfor er det afgørende, at virksomhederne forholder sig bevidst og eksplicit til f.eks. deres position i værdikæden, hvilke produkter og serviceydelser de vil levere, hvilke geografiske markeder de vil gøre det på og ud fra hvilke etiske, moralske eller andre regelsæt.
"Hvert tilvalg medfører en række fravalg. Men de er mindst lige så vigtige at have defineret som tilvalgene," fortsætter Christina Nüssler. "Fravalgene sætter de ydre rammer for virksomhedens aktiviteter. Og det er rammer, som medarbejderne skal kende, for at de kan være målrettede og effektive i deres daglige arbejde."
Sammenhæng mellem strategiarbejde og indtjening
De virksomheder, der arbejder struktureret og systematisk med strategiarbejde, er som regel også de bedste til indtjening. Det fremgår af CfL Center for Ledelse's aktuelle indikation.
Blandt de virksomheder, der de seneste tre år har haft stigende indtjening, angiver knap halvdelen, at de 'i høj grad' arbejder struktureret og systematisk med strategi, mens blot fem procent kun i ringe grad arbejder systematisk med strategi.
Til gengæld har omkring en tredjedel af de virksomheder, der har haft faldende indtjening i samme periode, slet ikke eller blot sporadisk arbejdet systematisk med strategi.
"Man kan se, at investering i kvalificeret strategiarbejde betaler sig," understreger Christina Nüssler. "Og hos CfL Center for Ledelse er vi helt overbeviste om, at morgendagens vindere er de virksomheder, som hele tiden er i stand til systematisk at udfordre deres strategi og at formidle strategien effektivt til medarbejderne. For implementeringen er strategiens lakmusprøve."


