Beskrivelse
Når du har deltaget på ABD Global Management kommer du tilbage til Danmark og ser på dit lederskab, din virksomhed og dit land med nye øjne. Du møder fremtiden og den kompleksitet du som topleder nødvendigvis må forholde dig til, uanset om din virksomhed er rent dansk, eller I er en global spiller.
Global Management er for dig der er nået langt og har en position kendetegnet ved:
- Strategisk ansvar
- Høj kompleksitet i ledelsesopgaven
- Blik for hele forretningen og vigtigheden af divisioner/afdelingers samspil
- Ledelse af en ledergruppe
- Oftest direktør eller divisionschef, vicedirektør eller CEO ved mellemstore organisationer
- Integrering af funktioner, planer og strategi
Global Management indledes med, at vi tager ud på et globalt hotspot, hvor vi sammen med en række anerkendte professorer arbejder med global entrepreneurship. I løbet af ugen på Global Management kommer du til at møde en lang række erfarne topledere fra det pågældende hotspot. CfL, professorer og lokale erhvervslevere vil udfordre dig og hjælpe dig igennem en proces, hvor du udvikler et nyt forretningskoncept og får et nyt syn på, hvad globaliseringen betyder for både virksomheder og samfundet som helhed.
When you come back to Denmark, you will view your job, your company, and your country with different eyes. The learning experience will give you refreshingly new perspectives; it will truly open your eyes on the world
CHRISTOPH ZOTT, Ph.D. & Professor of Entrepreneurship, IESE
Herefter tager vi en uge på Oxford University, hvor vi arbejder med at effektivisere driften i din organisation. Arbejdet sker i en vekselvirkning mellem oplæg, virksomhedsbesøg og via et individuelt performanceprojekt, som du modtager sparring til fra professor Paul Champann fra Saïd Business School.
Vi slutter i Danmark, hvor vi arbejder med lederkommunikation og slutter med en dag om regnskabsforståelse, risikostyring og finansielle faresignaler. ABD Global Management er et intensivt udviklingsforløb på 5 moduler, der med fordel kan kombineres med ABD Businss Leadership.
På ABD Global Management
- Lærer du fra de bedste ”business schools” fra hele verden
- Får du indblik i globaliseringens muligheder
- Arbejde du med din performance og værdiskabelse
- Arbejder du med strategisk ledelse, innovation og relationelle strategier
- Får du en ny tilgang til strategiske forretningsmodeller i et globalt perspektiv
- Får du ny viden om implementering af forretningsideer og globale forretningsmodeller
- Arbejder vi med forretningsudvikling og økonomi
- Workshopper vi om vækststrategier
Deltagerne udtaler
![]()
Det mest udbytterige har været at få teori og modeller på mange af de udfordringer, der er i hverdagen. Dette gør det lettere at forstå hvorfor de opstår og hvordan de kan forebygges og løses. Modellerne giver en god ramme og gør det nemt at diskutere udfordringer med kolleger og andre interessenter. Kort sagt, et sæt teoretiske værktøjer, der er praktisk anvendelige i hverdagen. Det er et intensivt forløb, som er vel tilrettelagt. Indholdet er yderst relevant og anvendeligt med mange relevante cases og undervisning på højt niveau. Især Peter Barklin og professorerne i Oxford er af høj kvalitet. Adgangen til virksomheder, organisationer og professorer, ville ikke kunne have været nået, uden CfL som arrangør. Sparringen med de andre deltagere og det efterfølgende netværk er af særdeles stor værdi.
Koncerndirektør Torben Paulin, BoConcept A/S
På ABD Global Management lærer du af de bedste
ABD Global Mangement gennemføres i en international atmosfære sammen med andre topledere. Du udfordres på dine metoder, vaner og hidtidige beslutninger og inspireres til at se nye, forretningsmæssige muligheder og til at komme afgørende skridt videre i både din egen og din virksomheds udvikling. Global Management er tilrettelagt i tæt samarbejde med CfLs ledelses- og strategieksperter samt professorer fra Chengdu, Kina, Lunds Universitet og CIMID S.A. i Schweiz. På toplederprogrammet Global Management vil du løbende blive udfordret, coachet og inspireret og du får kontant feedback fra de øvrige deltagere på programmet.
Læs om udviklingsdirektør Søren Kjærs erfaringer med CfLs ABD toplederforløb
Læs beretningen fra Dagbladet Børsen "Globalisering skal opleves"
Ledelsesudvikling på et solidt fundament
Via toplederprogrammet Advanced Business Development har CfL siden 1958 styrket ledelseskvaliteten i Danmark, så vi ved, hvad der skal til for at gøre en topleder endnu bedre.
Tilmeld