Navigation



Åbenhed for andre – Ledelse i en global kontekst

På klubhusmødet den 14. juni 2011 satte vi fokus på de ledelsesmæssige udfordringer som globaliseringen medfører i relation til ændrede arbejdsprocesser og mangfoldighed i medarbejderstaben.

Til at perspektivere emnet præsenterede vi en Indikator om emnet foretaget blandt CfLs medlemmer, hvor virksomhedsrådgiver Yvonne Duval Thomasen fortalte om hovedtendenserner. Hør hendes pointer her

Endvidere fortalte general konsul Carsten Boye om forskellen mellem Danmark og Kina. Hør her hvad han ser som den grundlæggende forskel.

Derefter fortalte Head of Regional South Asia Mrs. Deepa Hingorani fra IFU om de leder og medarbejder problemstillinger, danske ledere skal være opmærksom på, når de arbejder i Indien. Hør hendes pointer her

Og sidst men ikke mindst havde vi besøg at HRD manager Mads Grønlykke fra MAN Diesel & Turbo, som fortalte om deres erfaringer med at rekruttere og udvikle deres medarbejdere globalt. Mads fortalte om implementeringen af deres talentudviklingsprogram, som de har struktureret og bygget op omkring værktøjet Decision Dynamics karrieremodel og deres valg af karriereveje i MAN Diesel & Turbo. Hør Mads fortælle om hvorfor dette har været vigtigt for dem.