Debat: Værdikrig i Novo: Skal vi virkelig stå tidligere op?
Jeg bliver så træt, når ledelsesdebatten reduceres til et spørgsmål om arbejdsmoral, skriver CfLs CEO Thomas Hanssen.
Jacob Larsen ville gerne forny sig som leder, og deltog derfor i CfLs toplederprogram ABD
Jacob Larsen, divisionsdirektør i Orbicon A/S, har deltaget i toplederprogrammet Advanced Business Development (forkortest ABD). Han ville gerne forny sig som leder i og havde nogle konkrete udfordringer i sin ledelserolle, han gerne vil arbejde med. Derfor deltog han i forløbet ABD.
Konkret har Jacob Larsen fået et stærkt netværk af ligesindede ledere, og har fået sparring, værktøjer og vejledning til at arbejde med de udfordringer, han står over for som divisionsdirektør i Orbicon A/S.
Jeg følte, at det var tid til, at forny mig som leder på det teoretiske plan. Og der henvendte ABD sig meget fint til mig. Der var nogle fine forløb og en form, som tiltalte mig.
Hver måned trækker vi desuden lod om et kursus, blandt alle nye tilmeldinger til nyhedsbrevet. Læs konkurrencens vilkår og betingelser.
Du kan til enhver tid afmelde dig nyhedsbrevet igen. Se vores privatlivspolitik.
Jeg bliver så træt, når ledelsesdebatten reduceres til et spørgsmål om arbejdsmoral, skriver CfLs CEO Thomas Hanssen.
Lad være med at tro, at nye organisationsformer vil forhindre magtmisbrug. Uanset hvilken branche du arbejder i, så gælder samme grundregel. Du skal opføre dig ordentligt. Det skriver CfLs CEO Thomas Hanssen.
Få ledelseskonsulentens 4 konkrete råd til at håndtere lønsamtaler i en tid med øget løngennemsigtighed.
Hvad gør man, når den ambition, der har båret én frem i årtier, ikke længere giver meningsfulde svar på de spørgsmål, der melder sig midt i livet, spørger CfLs CEO Thomas Hanssen.