Klubhusmøde

Hvordan skaber vi mindre komplekse organisationer?

30

Ønsket om mindre bureaukrati og større handlekraft tager til i styrke, og der eksperimenteres da også med nye organisationsformer mange steder. Spørgsmålet er, om og hvordan en gentænkning af vores organisationsdesign skaber bedre ledelse - og bedre løsninger for medarbejdere, kunder og borgere?

Deltag selv i diskussionen og hør oplæg om:

  • Nyt organisationsdesign? Tænk dig godt om. Ved dagens vært Michael Tolstrup, Head of Leadership Consulting i CfL.
  • Den (næsten) lederløse organisation. Ved Kent Højlund, adm. direktør i Pingala.
  • Mindre komplekse strukturer med selvledende organisationer. Ved Tobias Berggren Jensen, Ph.d., forfatter til den nye bog ”Mindre hierarki, mere ledelse”.

Klubhusmødet indledes af Anja Neiiendam, direktør i CfL, der fortæller om fordelene ved at være medlem af CfL. Se udbygget program nedenfor. 

Nyt organisationsdesign? Tænk dig godt om

Ved Michael Tolstrup, Head of Leadership Consulting i CfL

De senere år er der blevet eksperimenteret med nye ledelses- og organisationsformer både i Danmark og internationalt - og på tværs af sektorer og brancher. De klassiske siloorienterede ledelseshierarkier bliver udfordret, og fordelingen af ledelseskraften er til diskussion.

Hvad er erfaringerne, og hvilke behov ønsker vi at opfylde med redesign af organisationen? Bliv introduceret til forskellige modeller og vær med til at diskutere fordele og og ulemper.  

Den (næsten) lederløse organisation

Ved Kent Højlund, administrerende direktør i  Pingala

Kan én leder håndtere over 100 medarbejdere? Ja, og tilmed i en organisation med masser af lederskab. Det er erfaringerne fra IT-konsulentvirksomheden Pingala, der har bevaret en flad struktur, selv om virksomheden er vokset så hurtigt, at den har høstet 12 Gazeller-priser fra Børsen siden 2013.

I Pingala er den flade struktur et bærende princip i forretningsmodellen og kulturen, men hvad betyder det i praksis? Mød administrerende direktør Kent Højlund, og hør om krav til aktiviteter og kompetencer. Få indblik i, hvad der kendetegner kulturen, hvordan det er at arbejde i og med den lederløse organisation, og hvilke faldgruber man skal være opmærksom på. Vær med til at diskutere, om og hvordan modellen kan oversættes til større virksomheder.   

Mindre komplekse strukturer med selvledende organisationer?

Ved Tobias Berggren Jensen, Ph.d., forfatter, foredragsholder og ekstern lektor på CBS

I selvledende og medledende organisationer er strukturen ofte mindre kompleks, fordi antallet af ledelseslag reduceres. Spørgsmålet er, hvordan du som leder kan understøtte processen og gentænke din egen rolle. Få svaret, når du møder Tobias Berggren, Danmarks første Ph.d. i selvledende organisationer og forfatter til bogen ”Mindre hierarki, mere ledelse”. Hør, hvordan I kan arbejde mere medledende ved at decentralisere ledelsesopgaver og skabe strukturer, der understøtter, at medarbejdere og teams selv kan træffe beslutninger i deres daglige arbejdsudfordringer.

Tobias Berggren underviser på CBS i det nye MPG-fag ”Medledelse”.

Kommende arrangementer

CfL-Topledertræf

How to navigate the new realities: is your organization on track?

The world is becoming more and more uncertain, so there is every reason to refocus on how we handle the immediate threats as well as the opportunities we face. Welcome to executive summit.

DKK Exclusive to Members/Personal invitation /

8. maj 2025

1 dage

CfL i København

CfL-Klubhusmøde

Hvordan bedriver vi regenerativ ledelse i praksis?

Regenerativ ledelse udfordrer den traditionelle forståelse af, hvad en organisation skal levere, og hvad det vil sige at skabe værdi. Deltag på klubhusmødet og bliv inspireret af de regenerative principper og metoder.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

16. maj 2025

1 dage

CfL

Har du spørgsmål?

 

Lene Buddike
Koordinator

T: +45 5154 4139
M: lbu@cfl.dk

Se hvordan vi beskytter dine data, i vores privatlivspolitik