Online infomøde

Hvordan skaber vi en stærk talentkultur?

Brug Karrieremodellen™ til at styrke talentudvikling

Testværktøj 03

Hvordan skaber vi en stærk talentkultur?

Mange stiller sig selv spørgsmålet: ”Har jeg virkelig talent for ledelse?”

På CfLs Klubhusmøde i januar 2025 om talentkultur delte en oplægsholder, hvordan værktøjet Karrieremodellen hjalp hende med at forstå sin egen karriere og motivation bedre.

Forskning (R. Larsson, 2024) viser, at 60 % af os vælger en karrierevej, der ikke understøtter vores motivation. Det betyder, at mange ikke trives optimalt eller udnytter deres fulde potentiale.

For at skabe en stærk talentkultur skal vi:
✅ Have et fælles sprog for karriere og udvikling
✅ Forstå, hvad der motiverer den enkelte
✅ Sikre, at ledere og organisationer understøtter talentudvikling

Når medarbejdere forstår deres egen motivation, øger det både trivsel, engagement og performance.

Vil I arbejde målrettet med talentkultur? Vi inviterer til et infomøde, hvor vi viser, hvordan Karrieremodellen™ kan styrke jeres talentudvikling.

Behov for råd og sparring?

Udfyld formularen nedenfor, så vender vi tilbage hurtigst muligt

 

 

Eller kontakt os på følgende på telefon eller e-mail.

T: +45 7023 0022
E: testkurser@cfl.dk

Se hvordan vi beskytter dine data, i vores privatlivspolitik


Kommende arrangementer

CfL-Topledertræf

Kampen for Grønland

Velkommen til Executive Summit, hvor vi udfolder de store perspektiver på den dramatiske situation i Grønland. Mød den helt centrale politiker Aaja Chemnitz, mange årig medlem af Folketinget for AI.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

30. april 2026

1 dage

CfL

April 2026

Generalforsamling

Du kan tilmelde dig generalforsamlingen 2026 her.

DKK Åbent for alle /

30. april 2026

1 dage

CfL/Teams

Konference

HR-jura: Ligeløn og løngennemsigtighed

Få styr på de juridiske, strukturelle og ikke mindst ledelsesmæssige udfordringer i forbindelse med de nye regler om løngennemsigtighed på denne halvdagskonference.

DKK 2.200,- ekskl. moms / 3.300,- ekskl. moms

5. maj 2026

1 dage

CfL i København

Klubhusmøde

Ledelse af ledere

På dette klubhusmøde sætter vi fokus på det særlige ledelsesrum, du skal udfylde. Både i praksis og med forskningsbaserede perspektiver. Mød Mads Leth Jakobsen, lektor på Institut for Statskundskab på Aarhus Universitet.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

8. maj 2026

1 dage

CfL