CfL-Topledertræf

Er du klar til fremtiden? Velkommen til 2035 - og til fremtidens SAS

Mads Brandstrup 5 4 Tvær

Hvordan ser du på samfundsudviklingen i Danmark de næste 10 år frem mod 2035? Er du bekymret eller ser du store muligheder? Forventer du større eller mindre usikkerhed?

Hvordan er din egen organisation rustet til at imødegå forandringer inden for f.eks. cybersikkerhed, global samhandel eller grøn omstilling? Og hvordan forbereder du sig selv som topleder på de kommende 10 år?

Det og meget mere har CfL og Instituttet for Fremtidsforskning spurgt danske topledere om. Vi glæder os til at præsentere og diskutere resultaterne af undersøgelsen på efterårets topledertræf, hvor du også får indblik i, hvordan SAS - Scandinavian Airlines - der har været igennem en spektakulær rekonstruktion, ser på fremtiden. Du møder: 

 

  • Lasse Jonasson, Chief Foresight Officer i Instituttet for Fremtidsforskning
  • Mads Brandstrup, koncerndirektør, Senior Vice President Communications and Public Affairs hos SAS
  • Anja Neiiendam, direktør i CfL og dagens vært 

Toplederbarometeret 2035

Ved Lasse Jonasson, Chief Foresight Officer i Instituttet for Fremtidsforskning

Hvad er topledernes forventninger til fremtiden? Svaret findes i Toplederbarometeret 2035, som CfL og Instituttet for Fremtidsforskning præsenterer for første gang. Barometeret, der bygger på svar fra over 300 danske topledere, vil give en klar pejling af de vigtigste dagsordner i 2035, og hvordan danske organisationer er rustet til fremtiden.

Undersøgelsen udlægges af Lasse Jonasson, så glæd dig til et oplæg af en fremtidsforsker med indgående kendskab til kommunikationen og implementeringen af strategisk tænkning og fremsynethed i både private og offentlige institutioner. Lasse Jonasson har mange års erfaring med scenarieplanlægning, trendanalyse og organisatorisk modstandsdygtighed.

Fremtidens SAS

Ved Mads Brandstrup, koncerndirektør, Senior Vice President Communications and Public Affairs hos SAS

Det hårdt trængte SAS er efter to år kommet ud af sin konkursbeskyttelse og skal nu operere som et konkurrencedygtigt flyselskab - tilmed med pligt til at drive forandring og bæredygtighed i flybranchen. Selskabet er i dag ejet af kapitalfonden Castlelake, luftfartsselskabet Air France-KLM, rigmanden Henrik Linds investeringsfirma Lind Invest og den danske stat, så der venter en ledelsesopgave af dimensioner. 

Hvordan SAS vil gribe opgaven an, får du et indblik i, når du møder koncerndirektør Mads Brandstrup, der også giver sit perspektiv på Toplederbarometeret 2024. Hvilke faktorer vil få særlig indflydelse på fremtidens SAS? Og hvordan ser luftfartsbranchen ud i 2035?

Mads Brandstrup, der har en journalistisk baggrund, har tidligere været direktør i Danske Medier, pressechef i Socialdemokratiet samt særlig rådgiver i Finansministeriet under Nicolai Wammen.

Målgruppe og programmet for onsdag 23. oktober 2024

På topledertræffet udforsker vi dagsordner, der er målrettet ledere med direktions- eller forretningsansvar. Du modtager personlig invitation til arrangementet.

DAGENS PROGRAM

17:30 Ankomst med drinks og snacks

18:00 Velkomst ved Anja Neiiendam, direktør i CfL og dagens vært

18:05 Toplederbarometeret 2035: Oplæg ved Lasse Jonasson, Chief Foresight Officer i Instituttet for Fremtidsforskning

18:45 Middag og networking

19:45 Fremtidens SAS: Oplæg ved Mads Brandstrup, koncerndirektør, Senior Vice President Communications and Public Affairs hos SAS

20:30 Tak for i dag

Kommende arrangementer

CfL-Topledertræf

Kampen for Grønland

Velkommen til Executive Summit, hvor vi udfolder de store perspektiver på den dramatiske situation i Grønland. Mød den helt centrale politiker Aaja Chemnitz, mange årig medlem af Folketinget for AI.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

30. april 2026

1 dage

CfL

Konference

HR-jura: Ligeløn og løngennemsigtighed

Få styr på de juridiske, strukturelle og ikke mindst ledelsesmæssige udfordringer i forbindelse med de nye regler om løngennemsigtighed på denne halvdagskonference.

DKK 2.200,- ekskl. moms / 3.300,- ekskl. moms

5. maj 2026

1 dage

CfL i København

Klubhusmøde

Ledelse af ledere

På dette klubhusmøde sætter vi fokus på det særlige ledelsesrum, du skal udfylde. Både i praksis og med forskningsbaserede perspektiver. Mød Mads Leth Jakobsen, lektor på Institut for Statskundskab på Aarhus Universitet.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

8. maj 2026

1 dage

CfL

Klubhusmøde

Sådan leder du med – og ikke mod – AI

Hvordan udøver du ledelse, når algoritmer bliver en del af teamet, og teknologi både udfordrer og udvider dit handlerum? Vær med når Alf Refn, professor på SDU, indleder med spørgsmålet: Is AI the end of management?

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

19. juni 2026

1 dage

CfL

Har du spørgsmål?

Pia Fuglsang

 

Pia Fuglsang Bach
Communitychef

T: +45 5154 4149
M: pba@cfl.dk

Se hvordan vi beskytter dine data, i vores privatlivspolitik