Klubhusmøde

Sådan arbejder du med paradoksledelse i praksis

Elsebeth Fønsbo Kvadrat

Medlemspris kr. Gratis / Andre kr. Eksklusivt for medlemmer

Tjek om din virksomhed er medlem
Vælg start dato

2. oktober 2026 - 2. oktober 2026

Lokation: CfL eller online

Lokation CfL eller online

Gratis. Eksklusivt for medlemmer af CfL

Fredag 2. oktober kl. 9:00 – 12:00

CfL, Folke Bernadottes Allé 45, 2100 København Ø

Tjek om din virksomhed er medlem

Som leder skal du i dag kunne håndtere modsatrettede krav uden af vælge én sandhed fra. Du skal kunne balance ”både og”, og paradoksledelse er ikke længere en niche-disciplin, men en grundkompetence, der er væsensforskellig fra arbejdet med dilemmaer.  

På dette klubhusmøde møder du ledere og eksperter med mage års erfaring i paradoksledelse. Få indblik i forskningen bag paradoksledelse og få en række eksempler fra praksis. Vær forberedt på at diskutere paradokser fra din egen hverdag.

Du møder:

  • Elsebeth Fønsbo, erhvervspsykologisk konsulent i Lüscher Erhvervspsykologi med speciale i paradoksledelse. 
  • Danielle Bjerre Lyndgaard, ledelseskonsulent i LB Forsikring. Har tidligere arbejdet i bl.a. Jyske Bank, DI og DR. 
  • Charlotte Djuraas, centerchef for Børn og familie i Tårnby Kommune. 
  • Peter Friis, Strategic Leadership Consultant i CfL.
  • Anja Neiiendam, direktør i CfL.

 

Danielle Bjerre Lyndgaard
Danielle Bjerre Lyndgaard
Elsebeth Fønsbo
Elsebeth Fønsbo
Peter Friis
Peter Friis
Anja Neiiendam
Anja Neiiendam

Dagens program

Ved Anja Neiiendam, direktør i CfL og dagens vært 

Ud over introduktion til temaet og programmet løfter CfLs direktør sløret for, hvad du kan forvente af CfLs community i 2027.  

 

Ved Danielle Bjerre Lyndgaard, ledelseskonsulent i LB Forsikring

Ledere står hver dag i situationer, der kalder på mere end et valg mellem to løsninger. Drift og udvikling, tempo og involvering – eller andre modsatrettede hensyn, der begge er nødvendige samtidig, og som derfor skal håndteres frem for blot at løses.

Det er essensen af paradoksledelse og i dette oplæg deler ledelseskonsulent Danielle Bjerre Lyndgaard ud af sine mange års erfaring fra både forskning og praksis. Bliv introduceret til et enkelt sprog for paradokser og forstå, hvordan paradoksledelse udspiller sig i hverdagens mange små beslutninger og justeringer, der tilsammen skaber balance, bevægelse og retning.

Med afsæt i dine egne ledelsesparadokser guider Danielle dig til at folde de modsatrettede hensyn ud og undersøge, hvordan du kan håndtere dem i hverdagen i din konkrete ledelsespraksis.

Danielle Bjerre Lyndgaard er ledelseskonsulent i LB Forsikring og har 30+ års erfaring som leder, konsulent og HR-professionel fra både danske og internationale virksomheder. Hun er medforfatter til en række bøger om ledelse og HR, og har sammen med bl.a. Rikke K. Nielsen, lektor fra AAU, forsket i og skrevet bøger om paradoksledelse. 

Pause

Ved Elsebeth Fønsbo, erhvervspsykologisk konsulent

Paradoksledelse handler om at kunne rumme og aktivere modsatrettede krav. Det er en tænkning snarere end én konkret metode, og i takt med at ledelsesopgaven, organisationerne og kravene fra omverdenen bliver mere komplekse, vokser behovet for at forstå og arbejde med de spændingsfelter, der opstår.

I dette oplæg løfter Elsebeth Fønsbo blikket fra det enkelte paradoks til at tale om paradoksledelse som et ledelsesbegreb, der rummer den kompleksitet, der kendetegner organisationer i dag.  

Med afsæt i erhvervspsykolog Lotte Lüschers forskning i paradokser foldes paradoksforståelsen ud. Desuden bliver du introduceret til en model, der kan hjælpe dig med at vurdere, hvordan du som ledere kan vægte i de mange modsatrettede krav.  

Få inspiration til, hvordan du kan skabe ledelsesmæssig handlekraft i organisatoriske spændingsfelter og bruge paradokser som afsæt for udvikling, trivsel og resultater.

Elsebeth Fønsbo: Arbejder som erhvervspsykologisk konsulent hos Lüscher Erhvervspsykologi og har mange års erfaring inden for ledelses- og organisationsudvikling. 

Ved Charlotte Djuraas, centerchef for Børn og familie i Tårnby Kommune, og Peter Friis, Strategic Leadership Consultant i CfL

En kommune skal levere høj kvalitet og samtidig holde budgetterne. Give medarbejderne fagligt råderum og samtidig sikre politisk styring. Lede centralt og decentralt. Bedrive sikker drift og samtidig udvikle og forandre organisationen. Få indblik i, hvordan det udmønter sig i den virkelige verden i et center for Børn og familie i en samtale mellem Peter Friis og Charlotte Djuraas.

Kommende arrangementer

CfL-Topledertræf

Relationel ledelse: Hvad kræver det af topledelsen?

Velkommen til Executive Summit, hvor vi udfolder relationel ledelses betydning for topledelsen. Mød CEO i AL Sydbank Mark Luscombe og CBS-professor Sara Louise Muhr.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

22. oktober 2026

1 dage

CfL

HR

HR-juraKonference

Kom til HR-juraKonference i CfL, hvor vi i samarbejde med advokatfirmaet Norrbom Vinding tager pulsen på HR-juraen

DKK 4.100,- / 5.600,-

25. november 2026

1 dage

CfL, København

Klubhusmøde

Hvad er god HR-ledelse?

Vi taler om alverdens former for ledelse, men hvad er god ledelse af HR-funktionen? Hvilke krav kan organisationerne med rette stille til HR i 2027?

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

27. november 2026

1 dage

CfL

Konference

Hvordan skaber vi forandringer uden at miste fodfæste?

Velkommen til Organisationer i bevægelse 2026, hvor vi sætter fokus på forandringskapacitet: Evnen til at omstille sig hurtigt og klogt – uden at miste retning, trivsel og fremdrift.

DKK 4.900,- / 5.900,-

2. december 2026

1 dage

Radisson Blu Scandinavia

Har du spørgsmål?

Michala Bjerregaard

T: +45 5154 4111
M: mbj@cfl.dk

+45 51 54 41 11

Se hvordan vi beskytter dine data, i vores privatlivspolitik


Tilmelding

Ved tilmelding skal du acceptere vores forretningsbetingelser og privatlivspolitik