Adgangskrav
For at deltage på certificeringskurset forudsættes, at du har gennemført og bestået kurset Erhvervsrettet Testning hos CfL eller har modtaget tilsvarende undervisning andetsteds og kan dokumentere det.
CfL-Leadership Focus Profile
Certificeringskursus
Stil skarpt på forskellige aspekter af ledelsesopgaven og bliv klædt på til at vælge og udvikle de bedste ledere
CfL-Leadership Focus Profile, også kaldet LFP, er konstrueret til at afdække lederes adfærd og prioriteter inden for en række områder af afgørende betydning for ledelsesmæssig performance. Profilen giver en mængde relevante vinkler på lederen, som kan uddybes og undersøges ved rekrutterings- eller udviklingssamtalen.
Testen måler på fire overordnede aspekter af ledelsesopgaven:
Testens state-of-the-art testkonstruktion sikrer herudover høj grad af validitet og præcision.
Kurset certificerer dig i at anvende CfL-Leadership Focus Profile. Du lærer, hvordan du læser testprofiler og anvender den i rekrutterings- og udviklingssamtaler. Du får også indsigt i testens unikke testkonstruktion, og hvad denne byder på af nye muligheder for at udvikle og udvælge ledere.
Selve certificeringskurset i CfL-Leadership Focus Profile er bygget op som blended learning og består af hjemmearbejde samt to moduler, som hver består af 1 fysisk kursusdag.
Inden kursusstart vil du få adgang til en online platform. Her finder du al materiale og forbereder dig forud for det enkelte fysiske modul. Programmet er beskrevet længere nede.
Certificering forudsætter deltagelse på hele kurset.
For at deltage på certificeringskurset forudsættes, at du har gennemført og bestået kurset Erhvervsrettet Testning hos CfL eller har modtaget tilsvarende undervisning andetsteds og kan dokumentere det.
Certificeringskurset og testen henvender sig til alle rekrutteringskonsulenter, ledelsescoaches og -rådgivere samt HR-professionelle, som arbejder med:
Blandt tidligere deltagere
Arla Foods Ingredients amba, Djurslands Bank A/S, IDA, Realkreditrådet og Telenor A/S.
Efter certificeringen i CfL-Leadership Focus Profile kan du:
Når Leadership Focus Profile bruges i praksis, får organisationen:
Før modul 1 får du en introduktion til testen, teorien bag og de fire skalabeskrivelser. Herudover skal du selv udfylde testen.
Afsæt 4-5 timer til forberedelse.
På dagen får du udleveret din egen rapport (testresultatet). Du vil også - sammen med dine medkursister - træne tilbagemeldinger, skalaer samt tolkning af profiler.
Kl. 9.15 til 17.00.
Her lærer du om bl.a. konstruktion og psykometri. Derudover skal du selv træne tilbagemeldinger - 3 stk. i alt - og udarbejde en rapport ud fra én af samtalerne.
Afsæt 2-3 timer til forberedelse. Derudover skal der sættes tid af til 3 tilbagemeldinger samt rapportskrivning.
På dagen vil du og dine medkursister dele erfaringer fra træningsperioden. Derudover vil I dykke ned i jobanalyse, jobprofil og cases.
Dagen afsluttes med en eksamen.
Kl. 9.15 til 17.00.
Du er certificeret i CfL-Personality Leadership Focus Profile (LFP), når du har:
✔ Deltaget på hele kurset
✔ Afleveret en rapport
✔ Bestået eksamenen
✔ Underskrevet en brugeraftale
Med CfL-Leadership Focus Profile (LFP) blev der stillet skarpt på mine udfordringer og styrker. Som leder af en udviklingsafdeling er det væsentligt, at jeg lykkes med at inddrage andre i løsningerne uden samtidig at give køb på det overordnede formål. Jeg bruger dagligt indsigten fra Leadership Focus Profile til at sikre dette.
Der er gode parkeringsforhold. Vi råder over 65 parkeringspladser.
Vi tilbyder en reduceret parkeringsafgift via EasyPark, når du er gæst i huset. Forud for kurset vil du modtage et link, som du skal bruge, når du ankommer til CfL, hvor du skal indtaste dine registreringsoplsyninger. Det er også muligt at indtaste dem ved ankomst på standeren i receptionen.
Vi har desuden 10 ladestandere fra Clever, som er tilgængelige for vores kunder og medarbejdere.
Parkeringsforholdene kan variere hos de forskellige konferencesteder, vi benytter. Tjek derfor på det enkelte konferencesteds hjemmeside.
CfL ligger 500 meter fra Østerport Station i København, hvortil der er gode bus-, tog- og metroforbindelser. Vi bestræber os altid på at lægge internatmodulerne tæt på offentlig transport. Spørg os gerne i forhold til konkrete afholdelser på forretningssupport@cfl.dk.
CfL er en medlemsorganisation for virksomheder. Du kan derfor ikke have et personligt medlemskab. Er du i tvivl, om din virksomhed er medlem af CfL, er du velkommen til at sende os en mail på medlem@cfl.dk. Du kan også finde en liste over medlemsvirksomheder her.
Ja, du kan sagtens tilmelde dig kurset, selvom din virksomhed ikke er medlem af CfL.
Ja, forløbet er med fuld forplejning. Kontakt os gerne på forretningssupport@cfl.dk, hvis du har allergener eller andre hensyn, vi skal være opmærksomme på.
Betaling foregår via faktura. Ved tilmelding angiver du dine og virksomhedens faktureringsoplysninger.