HR-KLUBHUSMØDE

Tiden kalder på soft skills. Hvordan kan det gribes i HR?

Bemærkning 1920Px

Arbejdspladser forandrer sig over tid. Det har de altid gjort, men efter genåbningen er der kommet ekstra fart på, og det stiller nye krav til både ledere og HR. I dag skal organisationerne kunne rumme en langt højere grad af fleksibilitet end tidligere, både ledere og medarbejdere skal kunne arbejde remote, der skal gang i innovationen og ja, føj selv mere til listen.   

Der findes ingen genvej til at imødekomme de mange krav, men der er ingen tvivl om, at tiden kalder på soft skills og EQ, altså emotionel intelligens. Ikke som erstatning for IQ - og hvad man ellers bliver målt på - men som helt nødvendige kompetencer.

Deltag på dette HR-Klubhusmøde og hør, hvorfor og hvordan det over 30 år gamle begreb skal udfoldes netop nu. Mød CfLs chefrådgiver Mette Babitzkow Boje og bliv klogere på, hvad emotionel intelligens - EQ - egentlig er for en størrelse. 

Mød også Elsebeth Hauge, forfatter til bogen "Lederskam", der bygger på interviews med en række ledere, der fortæller om det, de ikke ønsker at andre skal vide om deres ledelse. Få hendes bud på, hvordan HR kan bidrage til at ledernes skamfulde følelser kan omsættes til værdifuld handlekraft.

Læs udbygget programbeskrivelse nedenfor.

Ved tilmelding kan du vælge, om du deltager fysisk hos CfL i København eller online via zoom.

Emotionel Intelligens: Vejen til bedre resultater og mere overskud i hverdagen 

Ved Mette Babitzkow Boje, psykolog og seniorrådgiver i CfL

Det er følelser, der styrer vores tanker, beslutninger og adfærd, både når vi er på arbejde og når vi er hjemme. Det viser forskningen, og ifølge professor Marc Brackett, leder af Yale Center For Emotional Intelligence, kan vi kun regulere vores følelser, hvis vi har lært at genkende, hvad det er, vi føler. Få indblik i forskningen bag EQ og få en praksisnær tilgang til, hvordan du lærer at forstå og styre dine egne følelser.  

Find vej til de skamfulde følelser

Ved Elsebeth Hauge, forfatter til Lederskam

Det er en myte at ledere kun træffer rationelle og fornuftige beslutninger, og hvis du som HR Partner vil skabe dybere og mere udviklende samtaler mellem HR og leder, kræver det, at du tør stille spørgsmål, der umiddelbart kan virke grænseoverskridende. Find vej til de skamfulde følelser og vær med til at omsætte dem til lærende udvikling og værdifuld handlekraft. 

Elsebeth Hauge er foredragsholder, forfatter og lederudvikler. Elsebeth er tidligere analysechef i Undervisningsministeriet og har netop udgivet bogen "Lederskam - skamfulde fortællinger fra ledere og topchefer i Danmark". 

Den personlige beretning

Ved Mikkel Bohm, direktør i Astra

Det personlige lederskab har altid ligget Mikkel Bohm på sinde, og man kommer ikke uden om, at følelser her spiller en rolle, uanset om man vil det eller ej.

Glæd dig til at møde en direktør med 20 års erfaringen, de seneste seks år fra Astra – det nationale naturfagscenter. Hør, Mikkel reflektere over egne følelsesmæssige op- og nedture gennem en lang karriere, hvor ambitionen altid har været at lede autentisk og som et helt menneske. Det kræver mod, selvindsigt og vilje til egenudvikling. Mikkel lægger op til dialog undervejs. 

Kommende arrangementer

Inspirationsmøde

Hvor godt kender du CfL? Deltag i online intromøde

Mød direktør Anja Neiiendam og få en introduktion til CfL. Hør, hvordan du kan sikre dig, at I får størst muligt udbytte af jeres medlemskab. Ikke-medlemmer er mere end velkomne.

DKK Gratis / Åbent for alle

16. december 2025

1 dage

Online

Klubhusmøde

Sådan finder du retning som leder i 2026

På årets første klubhusmøde præsenterer vi dig for de vigtigste krav til dig som leder. Futurist Anne Skare-Nielsen indleder med det store billede af fremtidens arbejdsmarked.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

23. januar 2026

1 dage

CfL

Klubhusmøde

Fra forandringsledelse til transformationer

Hvordan leder du kontinuerlige transformationer uden at slide på organisationens energi?Mød Inger G. Stensaker, Professor of Strategic Change, NHH Norwegian School of Economics.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

27. februar 2026

1 dage

CfL

Temadag

HR-jura: Barsel og ferie

Har du svært ved at holde overblikket, eller er du ny på området, så kom og få en grundig gennemgang af reglerne og de klassiske udfordringer i forbindelse med den praktiske håndtering af barsel og ferie.

DKK 3.800,- ekskl. moms / 5.500,- ekskl. moms

9. marts 2026

1 dage

CfL i København

Klubhusmøde

Hvad kan vi lære af unge ledere?

Hvilke værdier, forventninger og arbejdsformer præger unges måde at lede på? Tag mindst en af dine unge ledere eller lederkolleger under armen og mød Emma Holten, debattør, forfatter og feminist.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

10. april 2026

1 dage

CfL

Klubhusmøde

Ledelse af ledere

På dette klubhusmøde sætter vi fokus på det særlige ledelsesrum, du skal udfylde. Hvordan bedriver du ledelse gennem andre ledere? Hvordan styrer du uden om de største faldgruber?

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

8. maj 2026

1 dage

CfL

Klubhusmøde

Sådan leder du med – og ikke mod – AI

Hvordan udøver du ledelse, når algoritmer bliver en del af teamet, og teknologi både udfordrer og udvider dit handlerum? Vær med når Alf Refn, professor på SDU, indleder med spørgsmålet: Is AI the end of management?

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

19. juni 2026

1 dage

CfL

Klubhusmøde

Hvordan løfter vi nye leders trivsel?

Nye lederes trivsel falder markant de første 4-5 år. Det tyder på, at onboardingen er for kort – eller forfejlet. Hvordan sætter vi ind overfor netop denne gruppe?

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

28. august 2026

1 dage

CfL