Velkommen til:

Online temamøde om ferie og opsigelse

Hvad sker der med allerede planlagt ferie, hvis en virksomhed må opsige en medarbejder? Hvor mange feriedage kan man anse for afholdt i en fritstillingsperiode? Og kan man udbetale ferie direkte til medarbejderen i forbindelse med fratrædelse?

5 (2)

Medlemspris kr. 1.275,- ekskl. moms / Andre kr. 1.500,- ekskl. moms

Tjek om din virksomhed er medlem

Dato: 22. oktober 2026, kl. 13.00 - 15.00

Mødet foregår online via Microsoft Teams.

Bøvler du også med ferielovens regler om afholdelse og afregning af ferie i fratrædelsessituationer?

Så kom med, når CfL afholder online temamøde og ser nærmere på de klassiske udfordringer under overskrifterne:

  • Optjening af ferie
  • De generelle rammer for placering og varsling af ferie
  • De særlige begrænsninger for afholdelse af hovedferie i en opsigelsesperiode
  • Opgørelse af antal feriedage til rådighed
  • Fastlæggelse af ferie for en medarbejder, der skal arbejde eller stå til rådighed i opsigelsesperioden
  • Fastlæggelse af ferie for en medarbejder, der er fritstillet i opsigelsesperioden
  • Feriehindringer
  • Opgørelse og afregning af tilgodehavende ferie ved fratrædelsen

Vi går systematisk til værks og gennemgår bl.a. en lang række konkrete eksempler, som kan hjælpe dig fremover i den praktiske håndtering af ferieafholdelse i forbindelse med opsigelser.

Det er ikke en forudsætning for at deltage i temamødet, men vil du gerne forberede dig lidt, kan du med fordel læse afsnittet Ferie i e-bogen Ansættelsen fra start til slut, som du finder her.

Kommende arrangementer

Temadag

HR-jura: Barsel og ferie

Har du svært ved at holde overblikket, eller er du ny på området, så kom og få en grundig gennemgang af reglerne og de klassiske udfordringer i forbindelse med den praktiske håndtering af barsel og ferie.

DKK 3.800,- ekskl. moms / 5.500,- ekskl. moms

22. september 2026

1 dage

CfL i København

Klubhusmøde

Sådan arbejder du med paradoksledelse i praksis

Som leder skal du i dag kunne håndtere modsatrettede krav uden af vælge én sandhed fra. Derfor er paradoksledelse en grundkompetence.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

2. oktober 2026

1 dage

CfL

CfL-Topledertræf

Relationel ledelse: Hvad kræver det af topledelsen?

Velkommen til Executive Summit, hvor vi udfolder relationel ledelses betydning for topledelsen. Mød CEO i AL Sydbank Mark Luscombe og CBS-professor Sara Louise Muhr.

DKK Gratis / Eksklusivt for medlemmer

22. oktober 2026

1 dage

CfL

Erfamøde

Karrieremodellen™

Karrieremodellen™ i HR-praksis – fra individuel indsigt til organisatorisk værdi

DKK 500,- / 500,-

23. oktober 2026

1 dage

CfL, København

Behov for råd og sparring?

Vi træffes hver dag mellem kl. 9.00 og 16.00
Ring eller skriv til os på T: 7023 0022 eller E: hr-jura@cfl.dk

Læs hvordan vi beskytter personoplysninger


Dorte Solholt
Head of HR Law

T: +45 51544165
E: dsp@cfl.dk


Anette Mortensen
Senior Legal Advisor

T: +45 5154 4148
E: anm@cfl.dk

Se hvordan vi beskytter dine data, i vores privatlivspolitik


Tilmelding

Ved tilmelding skal du acceptere vores forretningsbetingelser og privatlivspolitik