Nye og kommende ledere
Vælg det rigtige kursus
Få overblik over indhold, varighed og pris for kurser, der er målrettet nye og kommende ledere.
Få overblik over indhold, varighed og pris for kurser, der er målrettet nye og kommende ledere.
Når du bliver leder for første gang, opstår der nye opgaver, forventninger og dilemmaer. Hvordan skaber du retning, motiverer medarbejdere og lykkes i rollen som leder?
Alle vores kurser for nye ledere bygger på de samme grundlæggende ledelsesteorier og tager afsæt i de udfordringer, du møder i hverdagen som leder.
Sammenlign kurserne nedenfor, og find det forløb, der passer bedst til dit behov, din hverdag og den tid, du har mulighed for bruge.
| Kursus | Grundlæggende ledelse | Fra faglig specialist til personaleleder | Den nye leder |
| Pris | Medlemmer: 13.000 kr. / Andre: 15.900 kr. | Medlemmer: 32.900 kr. / Andre: 38.900 kr. | Medlemmer: 50.900 kr. / Andre: 59.500 kr. |
| Varighed | 2 dage | 5 dage (3 moduler, heraf 1 virtuelt) | 12 dage (6 moduler, heraf 1 virtuelt) |
| Afholdelsessteder | København eller Aarhus | København, Sjælland og online | København, Sjælland og online |
| Overnatning (Antal) | 1 | 2 | |
| Grundlæggende ledelse | Fra faglig specialist til personaleleder | Den nye leder | |
| Introduktion til ledelse | ✓ | ✓ | ✓ |
| Klassiske ledelsesdilemmaer | ✓ | ✓ | ✓ |
| Perspektiver på ledelse og afklaring af ledelsesbalancen | ✓ | ✓ | ✓ |
| Ledelsesværktøjer | Grundlæggende ledelse | Fra faglig specialist til personaleleder | Den nye leder |
|---|---|---|---|
| Situationsbestemt ledelse | ✓ | ✓ | ✓ |
| Ledelsesbalancen | ✓ | ✓ | ✓ |
| Ledelse af paradokser | ✓ | ✓ | |
| Relevant ledelse | ✓ | ✓ | ✓ |
| Vanskelige samtaler | ✓ | ✓ | |
| Distanceledelse | ✓ | ||
| Forandringsledelse | ✓ | ✓ | |
| Modstand mod forandringer | ✓ | ✓ | |
| Tilbagemelding på testresultat på "Karrieremodellen" | ✓ | ||
| Ledelse af forandringer | ✓ | ||
| Forandringshuset | ✓ | ||
| Coaching | ✓ | ||
| Lederen som coach | ✓ | ||
| Ledelsesbalancen | ✓ | ||
| Præsentation af ledelsescases | ✓ | ||
| Ledelse af diversitet | ✓ | ||
| Dig selv i lederrollen | Grundlæggende ledelse | Fra faglig specialist til personaleleder | Den nye leder |
| Personligt ledelsesgrundlag | ✓ | ||
| Tilbagemelding på testresultat på DiSC | ✓ | ||
| Lær at træde i karakter som leder | ✓ | ✓ | ✓ |
| Forretningsforståelse | ✓ | ||
| Forstå dine egne styrker og udfordringer | ✓ | ✓ | |
| Personlig udviklingsplan | ✓ | ✓ | |
| Tilbagemelding på personlighedstesten JTI - Jungs Type Index | ✓ | ✓ | |
| Dine personlige udviklingsområder | ✓ | ||
| Ledelse under press (stresshåndtering) | ✓ | ||
| Målnedbrydning | ✓ | ||
| Ledelse af innovation | ✓ | ||
| Delegering | ✓ | ||
| Arbejde i lærings grupper | ✓ | ||
| Kommunikation | Grundlæggende ledelse | Fra faglig specialist til personaleleder | Den nye leder |
| Feedback - om at give og modtage feedback | ✓ | ✓ | ✓ |
| Færdighedstræning i feedback | ✓ | ✓ | ✓ |
| Grundlæggende kommuniaktion | ✓ | ✓ | |
| Persontyper og kommunikation | ✓ | ||
| Præsentationsteknik | ✓ | ||
| Kommunikationsmodellen | ✓ | ||
| Team og samarbejde | Grundlæggende ledelse | Fra faglig specialist til personaleleder | Den nye leder |
| Teamets udviklingstrin | ✓ | ||
| Ledelse i praksis - udedag | ✓ | ||
| Psykologisk tryghed | ✓ | ||
| HR-jura | Grundlæggende ledelse | Fra faglig specialist til personaleleder | Den nye leder |
| De HR-juridiske rammer for lederrollen | ✓ |
Vi har 65 parkeringspladser til rådighed. Parkerer du hos CfL, er det vigtigt, at du:
Hvis du kører elbil, har vi installeret 10 ladestandere fra Clever. Venligst benyt disse pladser, hvis du har brug for at oplade din bil under besøget.
Parkeringsforholdene kan variere hos de forskellige konferencesteder, vi benytter. Tjek derfor på det enkelte konferencesteds hjemmeside.
CfL ligger 500 meter fra Østerport Station i København, hvortil der er gode bus-, tog- og metroforbindelser. Vi bestræber os altid på at lægge internatmodulerne tæt på offentlig transport. Spørg os gerne i forhold til konkrete afholdelser på forretningssupport@cfl.dk.
CfL er en medlemsorganisation for virksomheder. Du kan derfor ikke have et personligt medlemskab. Er du i tvivl, om din virksomhed er medlem af CfL, er du velkommen til at sende os en mail på medlem@cfl.dk. Du kan også finde en liste over medlemsvirksomheder her.
Ja, du kan sagtens tilmelde dig kurset, selvom din virksomhed ikke er medlem af CfL.
Ja, forløbet er med fuld forplejning. Kontakt os gerne på forretningssupport@cfl.dk, hvis du har allergener eller andre hensyn, vi skal være opmærksomme på.
Betaling foregår via faktura. Ved tilmelding angiver du dine og virksomhedens faktureringsoplysninger.
Hvor meget tid har du til rådighed? Som ny leder har du sikkert meget om ørerne, og det kan måske være svært at afsætte fem hverdage i træk til at deltage på et kursus.
Kurserne til nye ledere er bygget op, så du aldrig er væk mere end tre dage. De er sammensat til nye ledere, så de varer fra 2 til 12 dage i alt.
Hvad er det for nogle udfordringer, du møder i dagligdagen? Det er vigtigt at vælge et kursus, der har fokus på netop de udfordringer, du står overfor. Sammenligneren giver et overblik over, hvilke emner du bliver undervist i på vores kurser for nye ledere, samt hvad du får med - eller må undvære - alt afhængig af hvilket kursus du vælger. Brug oversigten til at vælge det helt rigtige kursus for dig.
Man kan lære meget af at sine medkursister, og den indbyrdes sparring er meget værdifuld. Men jo flere kursister, der er på holdet, desto mindre tid vil underviseren have til hver enkelt deltager. Derfor er der altid to undervisere tilknyttet kurset Den nye leder, uanset antal deltagere.
Der skal lagres rigtig meget information, og der skal tillæres en masse nye metoder og teknikker. Det er derfor vigtigt, at kursusprogrammet giver plads til at reflektere over og arbejde med alle de nye værktøjer.
På vores kurser for nye ledere, er du aldrig afsted i mere end tre dage ad gangen, og efter hvert modul er der tilpas tid til, at du kan gå hjem og arbejde med nye teknikker og viden.